Vyšla kniha o E. G. Doerellovi

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Fotografie byla v úplných plenkách, když ústecký malíř Ernst Gustav Doerell (*1832 Freiberg v Sasku – +1877 Ústí nad Labem) na svá plátna zachytil v druhé polovině 19. století ve stovkách obrazů dramatickou proměnu romantické krajiny Ústeckého kraje v bohatý průmyslový region. Mimořádné svědectví o díle tohoto umělce zprostředkovává právě vydaná kniha „Ernst Gustav Doerell“, která vznikla jako součást aktuální výstavy mistrových děl v Muzeu města Ústí nad Labem.

Za svůj krátký život (1832-1877) stihl namalovat Doerell mezi 300 až 400 obrazy. Mnohé se staly v následných letech ikonickými obrazy minulosti pro obyvatel e Ústecka, Teplicka, Litoměřicka, Děčínska, Mostecka, Chomutovska a dalších regionů. Pro výstavu se jich podařilo shromáždit zhruba 180, což je většina známých dochovaných děl. Největší část vlastní ústecké muzeum, zápůjčku poskytla další muzea, veřejné instituce i řada soukromých sběratelů. Expozice tak představuje největší přehlídku Doerellových obrazů, která je od jeho první výstavy v roce 1887 vůbec k vidění.

Ovšem kniha přináší ještě víc. Představuje například řadu kresebných studií ke známým dílům, včetně vybraných ukázek z  akvizice cca 200 dosud nikdy nepublikovaných kreseb, které vypátrali ústečtí muzejníci před třemi lety ve Vídni. Svojí sekci mají i ztracená díla, která se dochovala jen v kopiích či na dobových fotografiích.

Pozornost pak věnují autoři Doerellovým kopistům, více či méně zručným. Tento malíř byl v regionálních měřítcích totiž vůbec nejnapodobovanějším, nejstarší známá kopie Doerellova obrazu vznikla prokazatelně krátce po jeho smrti v roce 1878.

Naposledy vyšla skromná publikace o E.G.Doerellovi v roce 1986, takže nová kniha se objevila po třiceti letech a přináší řadu nových informací a bezkonkurenčně největší počet reprodukovaných děl E.G.Doerella. Kniha má 180 stran a obsahuje cca 300 ilustrací nebo vyobrazení Doerellových děl.

Ilustrace doprovází text o malířově životě, reflexi jeho díla a uměleckém zhodnocení tvorby od archiváře Vladimíra Kaisera (Archiv města Ústí nad Labem), historika Václava Houfka (Muzeum města Ústí nad Labem) a uměnovědce Martina Koláře (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem). Knihu vydalo město Ústí nad Labem ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem a stojí 180 Kč, je možné ji objednat nebo zakoupit v Muzeu města Ústí nad Labem, v Archivu města Ústí nad Labem a v Informačním centru města Ústí nad Labem.

Vedle zmíněné publikace ústecké muzeum vydalo pro rok 2017 dva druhy nástěnných kalendářů s reprodukcemi Doerellových děl, pro velký zájem veřejnosti byl v těchto dnech dokončen jejich druhý dotisk.

Muzeum města Ústí nad Labem

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*