Výstava připomíná 140 let od založení muzea

Zdroj: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Až do 31. prosince je v ústekcém muzeu přístupná nová výstava. Před 140 lety rozhodla valná hromada Živnostenského spolku o založení muzea. Ústí se tak přidalo k několika dalším městům v severozápadních Čechách, která se mohla pochlubit vlastním muzeem. Ještě v průběhu roku 1876 se dokonce podařilo pro veřejnost otevřít první výstavu.

Tímto počinem se začala psát dlouhá historie ústeckého muzea, kterou připomene výstava Již 140 let. Nově vzniklé muzeum si nejprve muselo najít cestu k návštěvníkům, kolikrát zkomplikovanou častým stěhováním, nevyhovujícími výstavními prostorami či nedostatkem financí. Jedním z důležitých mezníků bylo přestěhování muzea v roce 1919 do zámku v Trmicích, který městu Ústí nad Labem věnovala ústecká podnikatelská rodina Wolfrumů.

Zde muzeum strávilo několik desetiletí. Během nich nejen narostl počet sbírkových předmětů, ale změnil se i způsob jejich prezentování. Další etapa začíná možností vystavovat v budově bývalé školy na okraji Lidického náměstí. Muzeum postupně rozšiřuje svoje badatelské aktivity, nabízí návštěvníkům muzejně pedagogické programy i kulturní akce.

Výstava vzpomene doby dávno i nedávno minulé, připomene důležité události i  úspěchy několika generací muzejníků. Věděli jste, že muzeum se ve své historii stěhovalo osmnáctkrát? Slyšeli jste, že letos získalo Cenu Gloria musaealis za výstavu „Tenkrát na severozápadě“? Pamatujete na Rok trpaslíka? Přijďte zavzpomínat i dozvědět se něco nového. Jste srdečně zváni!

Muzeum města Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*