Výzva dárcům 0- pomohla, krev v ústecké nemocnici však stále potřebují

Foto: kzcr.eu
  •  

Transfuzní oddělení ústecké Masarykovy nemocnice všem dobrovolným dárcům krve, kteří v uplynulých týdnech na základě výzvy přišli krev darovat, děkuje. Výzva směřovala k lidem s univerzální skupinou 0-.

„Po výzvě v médiích a oslovení našich dárců přišlo k datu 11. října celkem 174 dárců krevní skupiny 0- darovat krev. Díky výzvě se dostavilo celkem 101 nových dárců, u 29 byla zjištěna krevní skupina 0-. Ve stejném období však bylo vydáno či připraveno pro pacienty naší nemocnice celkem 133 krví této univerzální krevní skupiny,“ rekapituluje zástupkyně primáře Transfuzního oddělení Masarykovy nemocnice Klára Váchová, s tím, že v posledních týdnech se oddělení pohybovalo na hranici 30-50 % běžných zásob a nedařilo se ani po přímém telefonickém kontaktování dárců krve stav zásob doplnit.

Transfuzní oddělení zajišťuje odběry krve ve spádové oblasti Ústí nad Labem, Teplice, Litoměřice, Lovosice a Roudnice nad Labem a zásoby krve skupiny 0- využívané při operacích se dostaly po letních měsících na kritickou hranici.

„V určitých obdobích se můžeme potýkat s nedostatkem určitých krevních skupin. Je to dáno zejména skladbou pacientů, kteří jsou v tomto období ošetřováni.  Ale také k tomu přispívá i doba skladování erytrocytů, která je pouze 42 dní. Rovněž i zastoupení krevních skupin v populaci hraje svou úlohu. Nejčastěji se však potýkáme s nedostatkem krví A negativních a především univerzálních 0-, což je důsledkem i vysoce centralizované zdravotní péče v naší nemocnici, jako je např. úrazové centrum, která má vysokou spotřebu univerzální 0- krve pro masivně krvácející pacienty a k velkým spotřebitelům krve se přidala i nově vzniklá kardiochirurgie,“ vysvětluje lékařka.

Zásoby krve skupiny 0- se ústeckému transfuznímu oddělení podařilo zvýšit zhruba na 65 % potřebného stavu. „Mezi prvodárci, kteří na výzvu dosud zareagovali, byli kromě mladých i starší 50 let, což vidíme jako velmi pozitivní i do budoucna. Všem, kdo přicházejí dobrovolně darovat krev, děkujeme,“ dodala Klára Váchová.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*