Za informačními technologiemi jezdí žáci z Ústí až do Rigy

  •  

Před několika dny se z lotyšské Rigy vrátilo 8 žáků oboru informační technologie z ústecké „Resslovky“. Byly tam na pracovní stáži v IT firmách, které si nemohou české „ajťáky“ vynachválit. Praxi ze zahraničí ovšem žáci nejvíce zúročí v tuzemsku – při hledání práce.

„Přínos praxí vidíme hlavně v tom, že se žáci musí adaptovat na cizí prostředí, musí zvládnout práci v angličtině a ještě se naučí novým dovednostem. Svět informačních technologií je sice jen jeden, ale i tak se práce v oboru stát od státu liší. Co je ovšem nejpodstatnější – žáci díky praxím z Lotyšska snáze seženou zaměstnání. Firmy na reálné zkušenosti ze zahraničí slyší,“ pochvaluje si projekt Erasmus+ ředitel ústecké střední průmyslové školy Jaroslav Mareš. A jedním dechem doplňuje, že nejde jen o zájem českých firem: „Projekt prezentujeme i našim partnerům z podnikatelské sféry. Ti chtějí absolventy, kteří umí anglicky a dokážou se v mezinárodním prostředí pohybovat. Zájem o naše stážisty tak projevily podniky s německým kapitálem, pro ně jsou takoví zaměstnanci velmi vítaní.“

Skupina žáků, která se z Lotyšska vrátila, byla pro tento rok poslední. Zájemci o kombinaci technického vzdělávání a sbírání mezinárodních zkušeností ale nemusí zoufat. „Na příští rok chystáme požádat o podporu projektu, kdy by žáci měli na zkušenou zamířit na Slovensko a do Portugalska. Záleží jen na tom, zda náš projekt bude schválen k realizaci. Výsledky se dozvíme příští rok v květnu,“ říká Jaroslav Mareš.

Pobyt v zahraničí hradí Evropská unie

Končící projekt stáží v lotyšské Rize byl hrazen z programu Erasmus+. Ten financuje Evropská unie, a to kompletně – od letenek až po stravování. „Tato skutečnost nám připadá významná, protože se mohou do mobilit zapojit i žáci ze sociálně slabších poměrů. Bez grantu Evropské unie by si rodiny nemohly dovolit poslat svoje děti na čtrnáct dní do zahraničí. Škola by takový projekt sama také nezvládla financovat. Jedinou možností pro nás zůstávají aktivity jako tato. Proto se každý rok snažíme, abychom v grantovém řízení uspěli,“ dodává Mareš.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*