Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje otevřela nové celokrajské operační středisko. Ústecký kraj je třetím v Česku, který má středisko s novými technologiemi. Jeho vybudování stálo 62 milionů korun.
Moderní vybavení operátorům střediska umožní efektivnější a rychlejší příjem tísňových výzev a přehlednější operativní řízení výjezdových skupin krajských záchranářů. Pracoviště řídí 43 pozemních výjezdových skupin Rychlé lékařské pomoci a Rychlé zdravotnické pomoci, které vyjíždějí z 21 výjezdových základen rozmístěných po celém Ústeckém kraji a jednu výjezdovou skupinu Letecké zdravotnické záchranné služby situovanou v Ústí nad Labem.
Ročně středisko přijme, vyhodnotí a vyřeší více než 165 tisíc tísňových volání, tedy v průměru asi 19 přijatých tísňových volání za hodinu. Na základě těchto tísňových volání je následně realizováno více než 75 tisíc výjezdů krajských záchranářů ročně. Počet přijatých tísňových volání i počet výjezdů každý rok narůstá.
Díky propojení softwaru podle Šebesty dispečer ihned vidí místo, odkud člověk volá. „V případě pevné linky vidí přímo adresu, v případě mobilního telefonu vidíme buď bod, přes který telefonuje, nebo triangulaci bodů. Je to všechno rychlejší,“ řekl mluvčí krajské záchranky Pavel Šebesta. Každý dispečer má k dispozici čtyři monitory.
Operační středisko vzniklo v nové přístavbě. Stavba objektu stála 18 milionů korun a platil ji zřizovatel zdravotnické záchranné služby, tedy Ústecký kraj. Kompletní vybavení střediska stálo 44 milionů korun, 85 procent částky přispěla prostřednictvím Integrovaného operačního programu Evropská unie.
Přidat komentář