Zajděte si do muzeu na zajímavou výstavu fotografií

Výstava fotografií Paula Saviana. Foto: Paule Saviano
  •  

Zajděte si 18. srpna v 17:00 hodin do ústeckého muzea na vernisáž výstavy fotografií Paule Savianiho „Shůry“. O expozici promluví historici Martin Krsek a Thomas Oellermann.

Výstava je uspořádána ve spolupráci Muzea města Ústí nad Labem a Collegia Bohemica o.p.s. Newyorský fotograf Paule Saviano k tématu výstavy mimo jiné řekl: „Mé zážitky s tzv. hibakuša (těmi, kdo přežili svržení atomové bomby) a lidmi, kteří přežili letecké bombardování zápalnými pumami v japonských a evropských městech, jsou pro mne hlubokým poučením. Kdykoli se setkám s někým, kdo přežil válku, uvědomuji si, jak obrovské štěstí mám, že jsem válku sám nezažil. Dnes jsem si vědom toho, jak je život křehký.“

V roce 70.výročí  konce 2.světové války  Muzeum města Ústí nad Labem připomíná také bombardování města Ústí nad Labem v dubnu 1945 na exteriérové výstavě v ulicích, která potrvá do konce září 2015. Proto také spolupořádá výstavu o lidech, kteří podobné hrůzné válečné události přežili nebo jejichž život byl těmito událostmi poznamenán.

V souvislosti s touto výstavou je zajímavý objev neznámé „ústecké stopy“ na vývoji atomové bomby, kterou odhalila náhoda 70 let po jaderných hrůzách v Hirošimě a Nagasaki. Mezi portrétovanými je totiž čtyřiadevadesátiletá rodačka z Ústí nad Labem Lilli Hornig, která patří mezi poslední žijící vědce z legendárního projektu „Manhattan“. Pro ústecké historiky ji v nejmenším státě USA Rhode Island objevil právě americký fotograf Paule Saviano při své práci na uměleckém projektu „Shůry (From Above)“.

 

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*