Zastupitelé zrušili poplatek za odpad

  •  

Poplatek za svoz, zpracování a likvidaci odpadu se ve městě od příštího roku platit nebude. Rozhodlo o tom zastupitelstvo města.

Schválení návrhu primátorky Věry Nechybové předcházela rozporuplná diskuse. Někteří zastupitelé argumentovali tím, že konečná podoba materiálu nebyla projednána s obvody. Dalším důvodem proti bylo i to, že služby zadarmo si občané nebudou vážit. Jiné návrhy počítaly jen s částečným snížením plateb nebo osvobozením určitých věkových či sociálních skupin.

Zastupitel Martin Krsek označil zrušení poplatků za nezodpovědné populistické gesto a navrhl vlastní podobu vyhlášky, která by přinesla jen částečné osvobození od poplatků. Pavel Štěpař uvedl, že poplatek představuje 42 korun na osobu měsíčně a neznamená pro občany větší zátěž. Yveta Tomková vyzvala k další diskusi s tím, že by se mělo uvažovat například o snížení daně z nemovitosti. Většina občanů v diskusi návrh primátorky podpořila.

Protinávrh Martina Krska nebyl schválen. Pro návrh primátorky Věry Nechybové hlasovalo 24 zastupitelů.

„Zrušení poplatků umožňuje současná dobrá ekonomická situace města. Rozhodně jsem statut města neporušila. Obvody projednaly původní návrh vyhlášky s částečným osvobozením od poplatků, já jsem na radě města podala protinávrh na jejich úplné zrušení. Mohla jsem to udělat až nyní na zastupitelstvu, ale to bych kolegům nedala vůbec žádný prostor na přípravu,“ vysvětlila primátorka.

Poplatek za odpad byl ve městě zrušen již v roce 2008, zároveň byla podstatně zvýšena daň z nemovitosti. Zastupitelstvo po roce 2010 rozhodlo o znovuzavedení poplatku, daň už ale snížena nebyla.

„Považuji to za nápravu nespravedlnosti, chceme splnit to, co již bylo občanům v minulosti slíbeno,“ potvrdila primátorka Nechybová.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*