Zastupitelstvo se nekonalo. K bodům jednání se vedení města vyjádřilo

ilustr. obr.
  •  

Mimořádné jednání zastupitelů, které svolala na dnešek opozice, skončilo ani ne za čtvrt hodiny, protože nedošlo ke schválení programu. Pro bylo deset zastupitelů z přítomných sedmadvaceti. Jednání svolali opoziční zastupitelé Pro! Ústí a UFO. Podle Pro! Ústí je to jasný signál lidem, že nechce řešit palčivé problémy a o občany města se nezajímá. Přitom účast samotné veřejnosti na zastupitelstvu byla veliká a to jen dokazuje to, že námi navrhnutá témata mezi lidmi rezonují.

V podobném duchu se vyjádřilo i Ústecké fórum občanů. „Naše hnutí je pro názorovou diskusi jak mezi zastupiteli, tak zejména s občany. I když se nemusíme ve všem shodovat, konečné rozhodování je pak mnohem otevřenější a skutečně demokratické. U stávající koalice je to naopak,“ stojí ve vyjádření na facebookovém profilu ústeckého hnutí.

Vedení města považuje témata, která měla být na zastupitelstvu projednána, za závažná a v tiskové zprávě, kterou vydalo, se vyjádřilo k jejich řešení.

Jedním z bodů dnešního zastupitelstva byla hrozba ztráty dodavatele tepla na Střekově. Společnost Energy Ústí nad Labem, která na Střekově teplárnu provozuje, dlouhodobě neplní svou zákonnou povinnost pokrývat své emise odpovídajícím množstvím povolenek na emise skleníkových plynů, za což dostala pokutu od Ministerstva životního prostředí. Společnost dluží částky v řádech stovek milionů korun, jejichž vymáhání může do budoucna ohrozit chod celé teplárny.

„Každý investor, který by chtěl podnik na Střekově převzít, by musel mimo kupní ceny uhradit také přibližně půlmiliardové dluhy, zejména vůči státu,“ zní v tiskové zprávě města, která dodává, že na trhu existují firmy schopné teplárnu provozovat, ale žádná z nich není ochotná povinně převzít dluhy. Případný odkup pouze teplárny jako uhelného zdroje je v současné době nerealizovatelný. Vedení města se proto podařilo zajistit mobilní zdroje tepla. „Dva jsou již potvrzené, v případě dalších čtyři pokračuje správní řízení u krajského úřadu, protože společnost Energy se jejich umístění brání a řízení napadla. Další jednání budou i nadále probíhat s příslušnými orgány, tak aby Sřekov nezůstal bez dodávek tepla,“ píše se v tiskové zprávě.

Řešit se měla i možnost záchrany bývalého areálu ředitelství Schichtových závodů na Střekově. Na část budovy byl totiž vydaný demoliční výměr a začaly už i přípravné práce. Podle tiskového vyjádření se zástupci města sešli s majitelem objektu a o problematice hovořili bez kladného závěru. Město kontaktovalo dopisem i ministerstvo kultury. Podle nejnovějších informací ministerstvo kultury tento týden zahájilo řízení o prohlášení někdejšího ředitelství za kulturní památku, ale případná památková ochrana by se týkala pouze části, na kterou není vydaný demoliční výměr.

Posledním bodem byla kvalita služeb, které poskytuje společnost AVE Ústí nad Labem. K tomu se v tiskové zprávě píše, že dosavadní smlouva s firmou AVE na konci roku vyprší. Radní proto schválili osmiletou zakázku za skoro 430 milionů korun bez daně. Budoucí smlouva se kromě svozu odpadu bude týkat i úklidu v souvislosti s přírodními katastrofami nebo haváriemi. A také svážení odpadu ze zeleně, objemného a nebezpečného odpadu či provoz sběrných dvorů včetně zajištění jejich využití.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*