Zoo patří mezi nejoblíbenější turistické cíle. Do té ústecké loni přišlo zhruba 150 tisíc lidí, narodilo se bezmála 300 mláďat. Zoo uspořádala řadu zajímavých akcí, otevřela také několik nových expozic a chce v tom podle její ředitelky Ilony Pšenkové pokračovat i v letošním roce.
Jaké novinky chystá zoo pro letošní sezonu?
Hlavní novinkou této sezóny bude „Les gibonů“ v horní části zoo. Tento projekt umožní přesunout rodinu gibonů bělolících z pavilonu opic do otevřeného lesního porostu ve výběhu siků vietnamských. V dolní části zpřístupníme návštěvníkům průchozí expozici s klokany. Do konce roku by mělo vzniknout i nové chovatelské zařízení pro jelínky vepří v horní části zoo. Upravujeme některé expozice savců a plazů v horním patře pavilonu Exotárium, zahájíme revitalizaci a změnu topných systémů ve spodním patře téhož pavilonu. Mimo jiné stále probíhají intenzivní práce na projektových dokumentacích nově plánovaných expozičních celků a projektů, jako je Ústecká outloní Noemova archa, Konžský prales, Vstupte do zoo, Noční Madagaskar, Biodiverzita kolem nás a dalších 6 projektů v souladu se schváleným Plánem rozvoje zoo.
Na jaké akce se návštěvníci mohou těšit?
Kalendář akcí je i letos nabitý. V dubnu proběhl Mezinárodním den Země, který byl zaměřen na téma ekologie všedních dnů. V květnu chystáme Mezinárodní den biodiverzity (18. 5.), v červnu tradičně oslavíme Den dětí (1. 6.), o letních prázdninách nás čeká 2. ročník charitativního běhu Proběhni si zoo (24. 8.), na podzim pak např. oblíbená Strašidelná zoo (2. 11.) a konec roku završí také již tradiční akce Štědrá zoo (24. 12.). Návštěvníci se mohou těšit i na celou řadu menších doplňkových akcí v průběhu roku.
Jaký přírůstek vám za poslední dobou udělal opravdu radost?
V poslední době to byla hlavně naše čtyři geparďata, která nyní můžete pozorovat ve venkovním výběhu s matkou. Jejich odchov je obrovským úspěchem, a to v mezinárodním měřítku. Z mnoha dalších mláďat mohu zmínit i poslední 112. mládě zebry Hartmannové. Přestože odchováváme mláďata pravidelně a máme největší stádo tohoto druhu zeber v Evropě, po šesti letech se letos v březnu narodila samice! Radost mám i z pravidelných a četných přírůstků agam a felsum v nových terarijních expozicích jihovýchodní Asie a Madagaskaru ve spodním patře pavilonu Exotárium, což dokazuje, že expozice jsou nejen prostorově a koncepčně nadčasové, ale navíc maximálně vyhovují chovaným druhům plazů.
Jak hodnotíte loňskou sezonu a co vás během ní potěšilo?
Rok 2023 hodnotím jako vydařený. Přinesl mnoho úspěšných odchovů, bezmála 300 jedinců od 43 druhů zvířat. Rozšíření kolekce chovaných druhů zvířat o dvě desítky nových taxonů, například kůň Převalského, hrošík liberijský, prase visajanské, jelínek vepří a také řadu navázaných cenných partnerství a spoluprací. Za všechny mohu zmínit Botanickou zahradu Teplice a Ústeckou komunitní nadaci. Byly také představeny nové projekty a expozice, jako terária jihovýchodní Asie a Madagaskaru ve spodním patře pavilonu Exotárium, Asijský prales pro tapíry čabrakové a prasata visajanská, vyhlídka Samburu s občerstvením Hakuna Matata grill, biotopové jezírko u Exotária, sezónní občerstvení Zebu bar a mnoho dalšího.
Přidat komentář