Zvoní kovům hrana?

  •  

Vědecký pracovník Jaromír Cais z Fakulty strojního inženýrství UJEP přednášel v Café Maxu v Ústí nad Labem.

„Příborová vidlička, zubní pasta, atomová bomba… Co mají tyto tři předměty společné? Bez kovů by ani jeden neexistoval,“ těmito slovy začal svoji přednášku Jaromír Cais dne 3. října v Café Maxu.

Přítomní se během poutavého vyprávění přesunuli o několik tisíc let zpět a získali informace o kovech z nezvyklého hlediska. „Již osm tisíc let pro člověka platí, že mít kov znamená mít moc. Šperky vyrobené z kovů po tisíciletí určovaly postavení člověka ve společnosti. Zbraně vyrobené z lepších a lepších slitiny znamenaly strategickou výhodu proti nepříteli. Ovládnout technologii zpracování kovů znamenalo (a stále znamená) mít vliv,“ připomněl návštěvníkům Café Max Jaromír Cais.

V době plastů, nanomateriálů a uhlíkových vláken si musíme pokládat otázky, zdali již není náhodou doba kovová u konce. Zdali, stejně jako kov vystřídal kámen, nestojíme dnes na prahu nového historického období. Zároveň je však nezbytné si okamžitě položit otázku: Vážně již kovům odzvonilo?

„Přednáška zaujala posluchače natolik, že se plynule přeměnila v zaujatou debatu s množstvím otázek a odpovědí,“ říká Lucie Melničáková z PR oddělení děkana FSI.

Pro vědecké pracovníky fakulty strojního inženýrství je blízké nabízet veřejnosti zajímavá témata přednášek, neboť se rádi podělí s výsledky svého výzkumu či tématy, která je profesně fascinují. Svůj výzkum předkládají veřejnosti popularizační a zábavnou metodou.

„V případě této přednášky šlo Jaromíru Caisovi zejména o to, aby veřejnost nehleděla na kov pouze jako na studený materiál, ale nahlížela ho jako nositele hodnot, moci, příslušnosti i potenciálu do budoucnosti,“ uzavírá Lucie Melničáková.

UJEP Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*