Dětské Café Nobel na výpravě za polární září

Foto: Pixabay.com

Ve čtvrtek 14. listopadu bude všem mladým zájemcům vyprávět fyzik Zbyšek Mošna o tom, jak vznikají polární záře, od kdy si jich lidé všímali a co všechno si o nich vyprávěli. Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem je součástí cyklu „přátelských setkání s vědou“ Café Nobel, v dětské variantě Bez kofeinu.

Poslední dobou o polárních zářích slýcháme dost často. Přestože si je spojujeme spíše se severně položenými oblastmi, jako jsou Aljaška, Island, Skandinávie či Finsko, letos jsou tu a tam k vidění i z našeho území. Aktuálně se totiž nacházíme na vrcholu 25. slunečního cyklu a sluneční aktivita je i přes některá skeptická očekávání tak silná, že je občas možné auroru, jak se také polární záři říká, pozorovat i ve středních zeměpisných šířkách.

„V přednášce se soustředíme na počátky pozorování polárních září, na mýty a pověsti, které je provázely, na první vědecké poznatky, a také se budeme věnovat kosmickému počasí, které získává s rozvojem pozemských i kosmických technologií na stále větší důležitosti,“ vysvětluje koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.

Dozvíte se více o mechanismu vzniku aurory, její souvislosti se sluneční a geomagnetickou aktivitou, a seznámíte se s vědci, kteří přispěli k jejímu pochopení. Přednášet bude vědecký pracovník Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky Zbyšek Mošna, který se zabývá zkoumáním vazeb mezi Sluncem, magnetosférou a ionizovanou částí zemské atmosféry – ionosférou. Rád se také věnuje popularizaci vědy, fyzikálnímu vzdělávání i šíření lásky k přírodním vědám.

Café Nobel Bez kofeinu, věnované polárním zářím, začne v Muzeu města Ústí nad Labem v 17:00 hodin. Na přednášku mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že do začátku přednášky nebude naplněna kapacita. Doporučujeme rezervaci místa na muzeumusti@muzeumusti.cz. Další informace naleznete na webu cafenobel.ujep.cz.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*