Fyzioterapeut z ACME: Ke každému přistupujeme individuálně

Foto: Acme DP

Potřebujete služby fyzioterapeuta, ale váš stav vám zatím neumožňuje docházet pravidelně na ambulantní terapii? Po úrazu či mozkové příhodě je dobré začít cvičit hned. Vhodným řešením může být fyzioterapie prováděná v prostředí vašeho domova. Dobrá fyzioterapie totiž může podle fyzioterapeuta ACME Domácí péče Čeňka Augusty rozhodnout, jak rychle se pacient zotaví.

Jak urychluje domácí fyzioterapie zotavení?

Urychlení zotavení při domácí rehabilitaci záleží na mnoha faktorech. Ve většině případů jde o otázku, zda je onemocnění akutní či chronické a zároveň se bere v potaz celkový stav klienta. Zásadní roli hraje i motivace klienta k rehabilitaci.

Přiblížíte nám, jak přesně fyzioterapie v domácím prostředí

První vstupní návštěva je vždy zaměřena z velké části na komunikaci s klientem. Zjišťuji jak aktuální zdravotní stav klienta, tak předchozí onemocnění například bolesti, úrazy, a operace. Poté, co sepíšu klíčové informace ohledně klienta, provedu vyšetření pohledem a pohmatem. V závěru analyzuji jaké má klient nedostatky, či potíže a navrhnu rehabilitační plán včetně několika jednoduchých základních cviků. Další návštěva navazuje na první, zkontroluji stav a už převážně cvičíme.

O jaké pacienty nejčastěji pečujete?

Máme velkou škálu klientů, nejčastější jsou poúrazové stavy a neurologické diagnózy. Co se týče úrazů, tak převažují zlomeniny krčku stehenní kosti, zápěstí a ramene. Nejčastější neurologické diagnózy jsou cévní mozkové příhody, Alzheimerova a Parkinsonova choroba a polyneuropatie.

Jaké druhy rehabilitací nabízíte?

Většinu návštěv převažuje fyzioterapie, u některých pacientů zasahuji i do ergoterapie a trénujeme i ADL (activities of daily living). U osob s duševním onemocněním či osob v nepříznivé situaci kladu velký důraz na empatický přístup. Snažím se klientovi pomoci najít motivaci k rehabilitaci.

Využíváte ke cvičení nějaké pomůcky?

Ano využívám. Já osobně s sebou vozím míčky, overball, Thera-band a elastické lano, občas využiji i kinesiotape. Většinu pomůcek se i najde doma u klientů, například gymnastický míč, činky, nestabilní plochy či rotoped, a když nemají, doporučím koupit pro ně ideální pomůcky.

Na hybnosti pacientů se často neblaze podepíše i dlouhodobý pobyt v nemocnici. Máte zkušenosti i s tímto?

Rozhodně! Občas se dostanu ke klientům, kteří byli dlouhodobě upoutáni k lůžku ať už doma nebo v nemocnici. Klientům se kupříkladu jiná rehabilitace nedostala, nedostatečně věnovala nebo jim nebyla rehabilitace lékaři vůbec předepsána. Pohyb je pro člověka nutný, a každý den na lůžku vede k celkovému oslabení. Neplatí pro akutní stavy, jako je horečka, infekce či různá onkologická onemocnění, kdy je vyžadováno naprostého klidu.

Dá se tedy říci, že ke každému člověku přistupujete individuálně?

Zásadně. Pokud bych nepřistupoval ke každému člověku individuálně, mohlo by dojít i ke zhoršení stavu. Vždy je důležité brát v potaz celkový obraz klienta. Jeho aktuální zdravotní stav, věk, pohlaví, kondici a samozřejmě bolest.

Je rehabilitace poskytovaná domácí péčí hrazená ze zdravotního pojištění?

Ano, praktický lékař může vystavit poukaz, v tomto případě je péče hrazena pojišťovnou ze zdravotního pojištění. Dále přijímáme samoplátce.

Máte z praxe nějaký „příběh“ s dobrým koncem, kdy jste intenzivní domácí fyzioterapií klienta takzvaně postavil na nohy?

Určitě mám. Vyzdvihl bych případ pána, který v létě skončil s infekcí dolní končetiny v nemocnici, a na podzim mu bohužel museli amputovat bérec, do kterého se mu dostala infekce. Klient strávil dlouhou dobu v posteli. Jsem překvapen, že nyní chodí sám o dvou francouzských berlích, ale věřím, že i ty časem zahodí. Pozitivní přístup, cílevědomost a trpělivost vede vždy k lepším výsledkům.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*