
Vědci z UJEP a jejich kolegové z Německa se spolu s odborníky zaměří na zlepšení zelené infrastruktury prostřednictvím péče o luční sady a ovocné aleje. Tyto biotopy poskytují útočiště mnoha významným druhům rostlin a živočichů a zároveň zachovávají staré ovocné odrůdy s cennými genetickými informacemi. Bohužel, mnoho nových výsadeb trpí nedostatečnou péčí a šířením invazivních druhů. Cílem projektu je podpora udržitelného hospodaření a obnova ekologické hodnoty těchto stanovišť. Luční sady s vysokokmennými odrůdami ovocných stromů patřily po staletí mezi tradiční krajinné prvky na obou stranách Krušných hor, ale po druhé světové válce začaly z krajiny mizet.
„Příprava tohoto projektu byla poměrně dlouhá a intenzivní, trvala několik let. O to více jsme rádi, že byl projekt podpořen a že můžeme navázat na naši dřívější velmi úspěšnou spolupráci s kolegy z drážďanského Leibnizova institutu ekologického rozvoje měst a regionů,“ uvedla Lenka Dubová z Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku na FSE UJEP, která na UJEP projekt odborně řídí.
Leibnizův institut patří mezi přední výzkumná pracoviště v oblasti udržitelného rozvoje a ochrany krajiny. Dalšími partnery projektu jsou na české straně Český svaz ochránců přírody a na německé straně Landschaftpflegeverband Sächsische Schweiz-Osterzgebirge (Sdružení pro ochranu krajiny Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory).
„Protože se jedná o multidisciplinární projekt, za UJEP se na něm budou podílet odborníci ze tří fakult, konkrétně z fakulty sociálně ekonomické, životního prostředí a přírodovědecké fakulty,“ doplňuje Dr. Jiří Louda z FSE UJEP, který se na řešení projektu také podílí.
Výsledkem projektu bude, mimo jiné, dvojjazyčná znalostní databáze obsahující informace o lučních sadech, starých ovocných odrůdách a lokalitách jejich výskytu. Zároveň budou analyzovány přínosy těchto extenzivních sadů a alejí prostřednictvím konceptu ekosystémových služeb a budou zkoumány i motivace a bariéry vlastníků pozemků k výsadbě a zachování vysokokmenných ovocných stromů. Součástí projektu jsou rovněž praktické ukázky a semináře o správné výsadbě, prořezávání a péči o stromy na obou stranách hranic.
Přidat komentář