Knihovna otevírá veřejné polytechnické dílny a audiovizuální studio

  •  

Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem otevírá veřejné polytechnické dílny a audiovizuální studio. V dílnách si čtenáři budou moci vyzkoušet práci s 3D tiskárnami, termolisem nebo ručním a akumulátorovým nářadím, studio pak nabídne prostor pro fotografování a tvorbu videí nebo podcastů.

Knihovna se neustále snaží modernizovat své služby a postupně se proměňovat v kulturně-vzdělávací a komunitní centrum, jež bude schopné uspokojovat měnící se potřeby různých skupin uživatelů. V souvislosti s touto proměnou se knihovna rozhodla přetvořit nevyužívané kancelářské prostory na polytechnické dílny a audiovizuální studio.

„Knihovna má díky realizaci projektu Mít svět přečtený v inventáři množství techniky, pro kterou bylo třeba najít nějaké dlouhodobé a smysluplné využití. Vytvořit prostor, kde by s těmito věcmi mohli pracovat naši uživatelé, nám přišlo jako nejlepší možné řešení,“ zdůvodňuje rozhodnutí vybudovat veřejné polytechnické dílny a audiovizuální studio ředitelka knihovny Jana Linhartová a dodává, že na úpravách někdejších kancelářských prostor se pracovalo v loňském roce, kdy byl provoz knihovny značně omezen nepříznivým vývojem pandemické situace.

V polytechnických dílnách si čtenáři budou moci vyzkoušet například  práci s 3D tiskárnami, termolisem, řezacím a bigovacím plotrem nebo práci s ručním a akumulátorovým nářadím, které knihovně pro tyto účely věnovala společnost Black and Decker. Studio pak nabídne prostor vhodný pro fotografování nebo tvorbu podcastů, videí a dalších audiovizuálních výstupů.

Dílny i studio, jež se nacházejí v lidové části knihovny, od druhého pololetí loňského roku fungovaly ve zkušebním provozu, v rámci něhož je pravidelně navštěvovaly školní exkurze, dětské domovy nebo příměstské tábory, nově se však tyto prostory otevírají i široké veřejnosti.
„Z bezpečnostních důvodů je nezbytné, aby každý čtenář, jenž bude chtít dílny či studio využívat, při první návštěvě prošel školením, v rámci něhož se seznámí s technikou a bezpečnostními předpisy,“ zdůrazňuje Jana Linhartová.

Polytechnické dílny budou veřejnosti otevřeny každé úterý a čtvrtek od 13 do 18 hodin, audiovizuální studio pak bude možné využívat na základě e-mailových rezervací každý všední den. V případě enormního zájmu ze strany veřejnosti je knihovna připravena otevírací dobu studia i dílen rozšířit.

Jan Černecký, Oddělení komunikace SVKUL


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*