Ústí má novou naučnou stezku. Od popraviště k podzemí


Od popraviště k podzemí se jmenuje nová naučná stezka, která se v květnu v Ústí otevřela. A přináší procházku místy s poutavým a dramatickým příběhem nejen o utrpení na šibenici.

Na vybudování spolupracovalo oddělení cestovního ruchu ústecké radnice s muzeem města a Muzeem civilní obrany. Tato stezka navazuje na již stávající naučnou stezku Větruše – Vrkoč.

„Zjistili jsme, že tu kdysi vedla turistická trasa, která zřejmě kopírovala původní soudní stezku, kudy chodili na poslední cestu odsouzení. Za války však byl celý svah při náletu zasypán bombami, zemřelo tu na 150 lidí, stezka zanikla a zarostla,“ vysvětlil obnovení turistické zajímavosti René Růžička z Muzea civilní obrany. Právě jeho muzeum v podobě válečného protileteckého krytu stojí na konci vyznačené naučné stezky a tvoří součást ústeckého podzemí.

V loňském roce byla cesta vyčištěna od náletů a křovin, turisticky označena a v letošním roce pak osazena čtyřmi informativními zastaveními, pro které podklady zpracovalo muzeum města.

„Je to i mezi Ústečany velmi málo známá lokalita, přitom skrývá mimořádně atraktivní stopy minulosti našeho města. Popraviště patří mezi pouhé tři takto dochované stavby svého druhu v zemi, své dramatické stopy tu zanechalo i bombardování  v podobě mnoha kráterů, které jsou po prokácení v terénu jasně zřetelné. Ale také příroda tu vepsala krásnou stať dějin v podobě odhalené geologické skladby vrchu vzniklého sopečnou činností s pozůstatky doby, kdy tu všude bývalo moře,“ naznačil naučný potenciál nové stezky historik Martin Krsek.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*