
Kvalifikovaná domácí péče vyžaduje zkušené, samostatné zdravotní sestry, které se umí rozhodovat rychle a efektivně. Něco o tom ví i sestra ACME Domácí péče Tereza Piskáčková, mimo jiného specialistka na ošetřování různých druhů ran a otoků. Podle níž většina klientů preferuje přátelské vztahy, a mají v sestřičky velkou důvěru.
Přibližte nám, co domácí péče obnáší?
V domácí péči přijedeme ke klientovi domů a zajistíme veškerou zdravotní péči, kterou klient potřebuje, dovezeme potřebný materiál a pomůcky, které k péči využíváme. Sestřičky v domácí péči se dostanou opravdu ke všemu a péče je velmi různorodá na základě individuálních potřeb klientů.
Jaká ošetření lze v domácím prostředí provést?
Dokážeme zajistit prakticky vše, co klient potřebuje. Nejčastěji provádíme podání léků, aplikaci inzulínů a převazy chronických ran, se kterými se klienti potýkají klidně měsíce či roky a bylo by pro ně náročné každý den dojíždět na převazy k lékaři. Ošetřování drénů, stomií, podávání infúzí. Umíme také fyzioterapii, péči o permanentní močové katetry, kontroly tlaku, včetně hospicové péče pro nevyléčitelně nemocné.
Zmiňujete převazy. Jak správně převaz funguje k léčení a hojení?
Vznik chronické rány je obvykle až následek jiného onemocnění. Abychom měli šanci ránu zahojit, je důležité, nejdříve najít příčinu, proč ke vzniku té rány vůbec došlo a současně s převazy, pak efektivně léčit. Důležité je při hojení i dodržování zdravé životosprávy, dostatek bílkovin v potravě, dostatek tekutin, pokud lze i pohybu, vyhnout se kouření.
Existuje více druhů převazů? Pokud ano, jak volíte ten správný?
Každá rána potřebuje specifický přístup. Jsou dvě hlavní kritéria. Když je rána povleklá a sáknoucí, lidově řečeno teče. Potřebujeme ránu vyčistit a zastavit sekreci. Pokud je rána suchá, čistá, potřebujeme podpořit hojení. V případě sáknoucích ran volíme absorbční krytí, které nám sekreci z rány pohltí, ale nepropustí zpět a zároveň materiály, které ránu vysuší a vydezinfikují, aby nedošlo k rozmnožení bakterií. Často v praxi používáme materiály se stříbrem, které má výborné antibakteriální účinky. A pokud máme ránu takto „připravenou“ můžeme přejít k jejímu hojení, nejčastěji metodou vlhkého hojení ran, kam patří hydrogely. Ty vytvoří vhodné podmínky pro to, aby se rána zacelila.
Jsou nějaké moderní trendy nebo postupy, které usnadňují hojení?
Trendem posledních let jsou určitě materiály se stříbrem a právě hydrogelové krytí. Důležitou součástí hojení ran je i komplexní vyšetření celého těla a správně nastavená léčba přidružených onemocnění jako je diabetes, onemocnění cév jako jsou křečové žíly, ucpané cévy, různé problémy se srdcem, ledvinami, které způsobují otoky nohou, které mohou přejít až v otevřenou ránu. Častou součástí převazů ran jsou i bandáže dolních končetin, které, jak rádi zmiňují lékaři, jsou až 80 % úspěchu v hojení rány.
Kromě ran se setkáváte u klientů i se zmíněnými otoky. Jak s nimi pracovat?
Otoky jsou častou příčinou vzniku chronických ran. Jak jsem zmínila, je důležité zjistit jejich příčinu, zda je v pořádku srdce, cévy, ledviny. S otoky se pak dá „bojovat“ správně nastavenou léčbou, nejčastěji se používají diuretika, které mají za úkol zmírnit nadměrné zavodnění. Nadále u klientů provádíme kompresní terapii, což jsou bandáže, ty mají za úkol podpořit návrat krve z nohou, zrychlovat proudění krve v žilách, zužují rozšířené žíly, zlepšují domykavost žilních chlopní a zabraňují zadržování krve v nohou. Bandáže při převazech provádíme až 2x denně, abychom zajistili správné provedení a bandáž byla stále efektivní. Kompresní terapie se dá samozřejmě aplikovat i preventivně, aby při otocích k porušení kůže a vzniku rány vůbec nedošlo.
Jaké to je být zdravotní sestrou, která poskytuje domácí péči?
Já jsem si tuhle práci zamilovala hlavně proto, že můžu navázat s klienty sice stále profesionální, ale bližší vztahy, návštěvy bývají více uvolněné a přátelské než ve sterilním nemocničním prostředí. Máme na klienty více času, známe je a máme možnost vybudovat si s klienty bližší vztah. Někdy procházíme s rodinami klientů velmi těžkými situacemi, kdy klientům pomáháme v jejich posledních chvílích a poskytujeme tak podporu celé rodině. S dlouholetými klienty už máme spíše přátelské vztahy, většina mých klientů mi říká Terezko, protože jim připomínám třeba jejich vnučku. Když mě delší dobu nevidí, tak se ptají, kdy už k nim zase přijedu, že mě dlouho neviděli, že jsem jejich oblíbená sestřička a to je pro mě to největší poděkování.
Kdo a jak může o domácí požádat a je hrazena ze zdravotního pojištění?
O domácí péči může požádat prakticky každý. Vždy, ale záleží na zvážení ošetřujícího lékaře, jestli klient opravdu už sám péči nezvládá. Nejčastěji tedy klienti nebo jejich rodiny kontaktují praktického lékaře, který se nám následně ozve, co chce u klienta provádět za péči. Pro zjednodušení je to stejně jako s receptem na léky, domácí péči taky musí předepsat lékař. Pokud s péčí ošetřující lékař souhlasí, tak je zdravotní domácí péče hrazená ze zdravotního pojištění a klient tak sám nic neplatí.
Přidat komentář